top of page

KAKO NAJLAŽJE MANJ ONESNAŽEVATI?

  • Mar 10, 2020
  • 3 min read

Najlažje. Hm, ja to nas vse zanima. Malo več truda in je že pretežko. Saj ni skrivnost, da človek deluje po načelu najmanjšega odpora. Ker pa sem pred skoraj dvema letoma sama ubrala malo težjo pot, kot bi jo 'normalen človek, ki nima časa', vam lahko razkrijem, kaj sem odkrila. Vprašanje večine je, kako na zelo lahke načine manj smetimo in onesnažimo čudovito Naravo, katere del smo?


Petnajst sprememb, ki ne vzamejo praktično nič časa:

- Zamenjaj plastično zobno ščetko za leseno (Dantesmile, Hydrophil)

- Kupuj zobno pasto v tabletkah (Toothie, Georganics)

- Kupuj naravni deodorant (Nelipot, Madres)

- Kupuj trdo milo in šampon (4kids&us, Lush, Clay)

- Uporabljaj (kokosovo) olje za telo ali kreme v stekleni embalaži

- Ženske: zamenjaj plastične vložke za bombažne (Racman, Lalicup)

- Nosi s sabo vrečke za ponovno uporabo (tudi za sadje, oreščke!)

- Imej pri sebi flaško za ponovno uporabo

- Poglej, če je kakšna hrana, ki jo kupuješ v plastični embalaži, na voljo v papirju ali stekleni embalaži

- Ne uporabljaj avta za kratke destinacije - imaš kolo in noge? ;)

- Obišči trgovino z druge roke (ko potrebuješ oblačila)

- Imej s seboj posodico s hrano (in za ostanke hrane)

- Papirnate brisače in robčke zamenjaj z bombažnimi

- Plastično gobico zamenjaj z naravno (lufa Dantesmile)

- Enkrat ali dvakrat na teden ne jej mesa


Vsega se seveda ne da povsod dobiti, ampak to ni izgovor, da nebi naredili vsaj nekaj. Poleg tega, se bo kmalu odprla že druga spletna trgovina, kjer lahko naročiš vse to in še več, ter si napolniš zaloge. Lahko me seveda vprašate za nasvete, kje se dobi določene stvari :) Moji najljubši lokaciji sta Rifuzl in Moja Cula. Ampak tudi v Mercatorju in Sparu se da zmanjšati količino smeti.


Zdaj, če ste preučili lahke spremembe, do bolj čistega okolja, vam ponudim pa še nekaj širših idej za razmislek, in upam da tudi udejstvovanje. Praktični nasvet: navade se gradijo postopoma :)


Pomisli, katerim stvarem, bi se brez velikih težav odpovedal/a? Zame so bile to predvsem čips, energijske tablice, meso, nova oblačila, spomniki,.. Že prej sem pazila, da imam svojo flaško za vodo, veliko vrečko za v trgovino, ampak nisem opazila tistih malenkosti, ki sem jih še vedno podpirala z nakupom in uporabo. Koliko kozmetičnih izdelkov, oblačil, šare in hrane sem uporabljala, ki niso naredili nič dobrega niti samo zame.


Poglej, koliko smeti, se ti nabere v enem mesecu življenja in preuči, kaj so tvoje 'šibke točke'. Lahko, da ugotoviš, da imaš veliko odpadkov iz ovojev, čokoladic, energijskih tablic - premisli, ali jih lahko kupiš v papirju ali mogoče sam/a spečeš nekaj za energijo čez dan. Lahko se ti nabere veliko ovitkov endvičev, tetrapakov ali celo plastenk. Kje bi lahko zmanjšal/a te količine ali celo opustil/a določene navade. Vem, pri hrani se tudi meni kdaj upira izbrati ne-instant možnost. V današnjem svetu je vnaprejšnja priprava hrane moja večna rešiteljica.


Jej (veliko) več polnovredne rastlinske in lokalne hrane. Pri meni se je zgodil prehod na pretežno rastlinsko hrano postopoma. Še zdaj nisem 100%, ampak mislim, da bi že 50% manj živalskih izdelkov pri vsakem človeku naredilo takšno ogrooomno spremembo. Tudi nisem več pristašica avokadov, ker ne samo da so pripotovali ogromno poti in nimajo dobrega okusa, z nakupom podpiram tudi izpušne pline. Letos imam tudi plan, da raziščem naše (travniške) rastline in jih vključim v prehrano.


Izkorenini svojo željo po več in novem. Sama sem ugotovila, da imam še preveč ooblači, preveč stvari, preveč distrakcij in preveč zapakirane hrane v življenju, ki mi ne daje nobene vrednosti - samo distrakcija je. Odvrne mi pogled na pomembne stvari in krade dragoceno energijo. Za to je pa potrebno nekaj narediti za svojo notranjost. Ker, praznino lahko zapolnimo samo na dva načina: zunanje stvari ali notranje mišljenje in mir. Kaj boste vi izbrali?


Govori o tem, kaj ni dobro za okolje. Ljudje prevečkrat vemo veliko stvari, ampak ker se bojimo izstopati in izraziti svoje mnenje, ne pride do sprememb. Tudi jaz sem bila tiho, ampak ne več. Povejmo celemu svetu, za kakšno okolje se zavzemamo.


Nasmehni se in ne glej na preteklost!

Samo zdaj lahko nekaj spremeniš, če si tega želiš!




Recent Posts

See All
KAJ IMATE V PREDALU?

Mi imamo v predalu s priborom veliko vrst vilic in žlic. Ampak, moji mami so všeč pa samo ene vrste. Ne vem točnega razloga, zakaj jih še...

 
 
 
ISKRENO O VZORCIH V NAS

Kaj so vzorci? Jaz bi jih opisala kot ponavljajoča čustva in posledično dejanja, ki se zavedno ali nezavedno pokažejo v našem življenju....

 
 
 
HVALEŽNOST KOT VSAKDANJA PRAKSA?

Ena izmed stvari, ki mi je spremenila pogled na svet je definitivno hvaležnost. Vedno sem vedela, da je zelo dobro biti hvaležen. Ampak,...

 
 
 

Comments


bottom of page