KAJ IMATE V PREDALU?
- Mar 23, 2020
- 4 min read
Mi imamo v predalu s priborom veliko vrst vilic in žlic. Ampak, moji mami so všeč pa samo ene vrste. Ne vem točnega razloga, zakaj jih še vedno imamo vseh vrst, ampak vem, da mora porabiti čas, da vzame prave, če hoče z užitkom jesti kosilo.
To me je nekega dne tako prešinilo, da sem videla povezavo s splošnim dogajanjem. Koliko stvari imaš, pa vendar veš, da ti samo ena najbolj ustreza. Kljub temu pa obdržiš stvari, ki ti niso tako všeč in porabiš veliko časa da izbrskaš najboljšo izmed njih. Dobesedno porabiš svoj dragocen čas znova in znova. Zakaj nebi obdržal samo tiste stvari, ki jih resnično ceniš in uporabljaš?
Večina nas je po naravi takšnih, da kopičimo vse stvari, ki pridejo v naše življenje. Jaz sem se s tem dejstvom soočila pred dvema letoma, ko sem začela spoznavati minimalizem. Prej sem imela pet omaric, zdaj imam samo eno. In s tem več prostora in časa, za početi stvari, ki so mi res všeč. Nič ni narobe, da hraniš stvari, ki so ti pri srcu. Tukaj govorim o tem, koliko časa porabite za to, da čistite, urejate in pospravljate stvari, ki že več let samo stojijo v sobi oziroma kjerkoli po hiši. Ki niso več uporabne za vas.
Ste se kdaj vprašali, ali bi stvari, ki jih (globoko v predalih) skrbno hranite, bile uporabne nekomu, ki si jih ne more privoščiti?
Vsi vemo, da nas predvsem izkušnje, vrednote in dejanja oblikujejo, pa vendar človeka nezavedno ocenjujemo po tem, kako je oblečen, kakšno hišo ima ter ali nam pokloni dovolj dobro darilo. Čas je, da na novo postavimo vrednote, ki so bile z nastopom materializma vsajene v naše možgane.
“Ali si dovolite pokazati svetu sebe, brez vsega nakita, blišča in krinke?”
Če bi me vprašali, nekaj let nazaj, kaj rada počneš, bi bila ena izmed stvari tudi nakupovanje. Predvsem oblačil, saj nikoli nisem imela dovolj lepih in modernih. Zdaj, ko pomislim na več kot dve leti nazaj, ko sem nazadnje kupila oblačilo ki ga nisem potrebovala, se mi to zdi prav smešno. Res je, med puberteto se je spremenil moj okus za oblačila in jih je bilo potrebno nekaj kupiti, ampak kupovala sem količinsko - majice so skoraj neuporabljene ležale v omari. Poleg tega, jih imam nekaj iz sintetičnih materialov, na kar seveda tudi nisem pomislila takrat. Ker se moj okus za oblačila zdaj ni veliko spremenil, se mi ne zdi potrebno oblačila kupovati preden se strgajo ali kako drugače uničijo.
Danes obstaja veliko virov, kjer lahko kupimo z druge roke, in kjer lahko dobimo zelo uporabne stvari. Nekatere stvari bomo seveda še vedno kupovali, ampak takrat poskrbimo za to, da bodo kar se da kvalitetne in naravi prijazne. Meni je zdaj kakovost mnogo bolj pomembna kot količina.
Moji razlogi za življenje z manj stvarmi
1. Zakaj pa ne?
Preden poskusite novo stvar, se je pametno vprašati, kakšne bi bile lahko najhujše posledice. Ko sem ugotovila, da so posledice minimalizma v večini pozitivne, sem brez obotavljanja začela raziskovati in v praksi udejanjati ta življenjski stil.
2. Ker mi je všeč alternativno življenje
Nikoli nisem verjela, da je to, kar večina počne, najboljša možna izbira. Zato sem uživala v iskanju alternativnih rešitev in preizkušanjem alternativnih metod. Tako sem poleg prehrane, mišljenja in aktivnosti iskala alternativno rešitev tudi pri materialnih stvareh.
3. Zaradi okolja
Manj stvari, pomeni manj smeti. Ta stavek sem zasledila že večkrat in sem si ga sposodila, ker najbolj kratko in jasno poudari povezavo med tema dvema pojmoma.
4. Ker človek enostavno ne more imeti pregleda nad preveč šare - bolj zbane misli
Namesto, da bi mislili na prihajajoče dogodivščine, potovanja, naravo in prijatelje se naše misli preveč ukvarjajo s stvarmi. Vedno potrebujemo le še en najnovejši izdelek, da se počutimo popolne. A kaj, ko ta občutek hitro mine. Poleg tega nas skrbi, kam bomo pospravili vse te stvari, ki jih že imamo, kako se bomo znebili nepotrebnih, kakšne omare so potrebne za hranjenje vseh stvari in kako veliko sobo potrebujemo. Ta razlog mi je še najbolj všeč, saj niti ne pomislimo da lahko stvari, ki jih imamo, vplivajo na naše mentalno zdravje.
5. Z manj stvarmi lažje potujem
Kakšno olajšanje, ko sem ugotovila da ni treba s sabo nesti 30 majic in 10 kosov nakita. :D
6. Ker je zabavno
Zabavam se, ko iščem naravi prijazne rešitve, saj ne koristijo samo meni. Tako veliko bolj razmišljam, od kje prihajajo stvari, kdo jih izdeluje, iz katerih materialov so narejene in ali podpirajo zdravo okolje in življenje.
7. Ker tako lahko pomagamo ljudjem, ki stvari dejansko potrebujejo
Kdo bi raje videl, da uporabne stvari ležijo nekje v kotu omare nedotaknjene že 5 let, kot da pridejo prav tistim, kateri mogoče nimajo denarja za nakup novih stvari. Jaz že ne. To je pa še zadnji razlog, ki se ga zdaj spomnim.
Nebi lagala, če bi rekla, da mi je takšno mišljenje glede stvari spremenilo življenje. Samo odločitev je potrebna, kot pri vseh ostalih stvareh. Vsak ima svoje življenje in noben ne potrebuje enakih stvari, zato ne obstajajo navodila za minimalizem. Vsekakor pa bi lahko rekla, da preden nekaj kupiš, pomisli, ali to res potrebuješ. Za stvari, ki jih še vedno držite v omarah pa se vprašajte, kdaj ste jih nazadnje uporabili in preprosto ne dovolite mislim kot so "Mogoče bom pa to vseeno rabil/a" da se igrajo z vami. Če imam nekaj, kar že 1 leto nisem uporabila, gre to drugam. ;)
Comments